Obecnie, gdy prawie w każdej branży jest duża konkurencja, pozyskiwanie klientów jest trudnym zadaniem. Nie wystarczy samo zwrócenie uwagi klienta, trudniejsze jest zatrzymanie go na dużej. Prawie każda firma posiada teraz stronę www. Wyzwaniem jest zatrzymać uwagę czytelnika na stronie.

Jednym ze sposobów jest prowadzenie bloga firmowego. Blog, to witryna internetowa, na której są regularnie umieszczane wpisy tematyczne. Dzięki blogowi możemy poruszać tematy, które mogą być interesujące dla klientów, pokazać znajomość branży, przekazać klientom swoją wiedzę i ukazać się jako profesjonalista.

Poprzez wpisy na blogu możemy odpowiedzieć czytelnikom na najczęściej zadawane przez nich pytania i dzielić się z nimi wiedzą. Przez umieszczenie treści wyczerpujących przedstawiony temat, serwis jest postrzegany jako ekspert w danej branży. Odpowiednio dobrana tematyka i forma wpisów budują zaufanie u odwiedzających stronę. Szukając tematów do wpisów na bloga, należy przemyśleć jakie wątpliwości i pytania mogą najczęściej pojawiać się u klientów, co dla klientów może być ważne i interesujące.

Blog umożliwia przedstawianie nie tylko informacji o ofercie, ale także przekazanie odbiorcom wartości, którymi kieruje się firma, mocnych stron, historii, misji i informacji o dodatkowej działalności firmy.

Blog sprzyja pozycjonowaniu strony, przede wszystkim poprzez regularne dodawanie nowych treści. Prowadzenie bloga jako jednej z podstron strony firmowej i umieszczenie nowych treści, to dla wyszukiwarek internetowych znak, że serwis się rozwija, odpowiada na potrzeby klientów, a to sprzyja zajmowaniu wyższego miejsca w rankingu wyszukiwarek. Wyszukiwarki lepiej oceniają serwisy, na których treści są regularnie aktualizowane.

Prowadząc bloga należy pamiętać o umieszczeniu tekstów wyjątkowych, intrygujących i niepowtarzalnych, które zachęcą do częstych odwiedzin strony. Dzięki temu klienci będą traktowali blog jako rzetelne źródło informacji. Przydatne wpisy, napisane w sposób przystępny dla czytelników wzmocnią komunikację z klientami i zainteresują korzyściami wynikającymi z nabycia tego, co mamy w ofercie.

Efektem prowadzenia bloga będzie podniesienie pozycji serwisu w wyszukiwarce, wyróżnienie się w branży i zapamiętanie na dłużej naszej marki przez odbiorców, którzy właśnie podejmują decyzje zakupowe. Należy inwestować w bloga firmowego, ze względu na to, że jako forma komunikacji z klientem, pozwala na budowanie bliższych relacji, pokazanie naszej wiedzy i profesjonalizmu. Warto prowadzić bloga, ponieważ pomaga pozyskać więcej klientów, budować przewagę nad konkurencją i jest sposobem na promowanie własnej marki.